6 faktai, kuriuos privalu žinoti apie “Saulės Vitaminą”- vitaminą D

Yra daugybė faktorių, lemiančių Vitamino D kiekį mūsų organizme. Ne veltui Vitaminas D yra vadinamas saulės vitaminu, nes 90 proc. vitamino D mes pasigaminame dėl saulės poveikio ir tik 10 proc. šio vitamino mes gauname su maistu. Lietuva yra vitamino D deficito šalis, nes mes gyvename tokioje geografinėje zonoje, kurioje nuolat trūksta saulės. 
Taip pat šio vitamino trūkumą organizme įtakoja tradicinė, daugiau riebaus gyvūninio maisto, bulvių patiekalų virtuvė, bei akivaizdžiai mažėjantis gyventojų fizinis aktyvumas.

Yra pastebėta, kad daugelis žmonių mano, jog Vitamino D maisto papildų vartojimas ir reguliarus lankymasis soliariumuose gali sumažinti šio vitamino deficitą organizme.

Tačiau apie soliariumo naudą, siekiant padidinti vitamino D kiekį organizme, mokslininkai nepateikia jokių pagristų įrodymų. Vitamino D gamybos procesas mūsų organizme prasideda tuomet, kai mūsų oda gauna ultravioletinių saulės spindulių. Kepenys ir inkstai taip pat dalyvauja vitamino D gamyboje. Ilgą laiką buvo manoma, jog per atostogas pabuvus saulėtame pajūryje organizmas gali prisikaupti vitamino D atsargų visiems metams. Deja, taip nėra. Oda, veikiama saulės, gamina vitaminą D tik pusvalandį.

Saulės gaminamo vitamino D perteklinis kiekis paverčiamas į neaktyvias formas, todėl jo atsargų sukaupti metams nepavyks.

Perdozavimas organizme dažniausiai įvyksta vartojant maisto papildus, kuomet yra nesilaikoma dienos normos rekomendacijų. Remiantis Kembridžo visuomenės sveikatos žurnalu "Public Health Nutrition”, svarbu organizmą tinkamai aprūpinti vitamino D atsargomis visais keturiais metų laikais.

Svarbu žinoti keletą veiksnių, lemiančių šio vitamino pasisavinimą ir jo kiekį organizme:

1. Geografinė lokacija. Kuo toliau nuo pusiaujo gyvenate, tuo mažiau saulės spindulių gaunate, kas turi įtakos vitamino D gamybos procesą jūsų organizmę.
2. Oro užterštumas. Oro tarša turi poveikio saulės spindulių pasiskirstymui. Anglies dvideginio ir kitos medžiagos blokuoja saulės spindulių poveikį odai, kas savo ruožtu stabdo vitamino D gamybą žmogaus organizme.
3. Intensyvus apsauginių kremų naudojimas. Apsauginiai kremai nuo saulės apsaugo jūsų odą nuo nudegimų ir ultravioletinių saulės spindulių žalios, tačiau sąlyginai mažina vitamino D gamybą. Svarbu itin kruopščiai rinktis apsaugines priemones ir tinkamai jas naudoti, kad šios netaptų žalingos,bet tuo pačiu ir apsaugotų odą nuo UV spindulių.
4. Jūsų odos spalva. Melaninas tai yra organizmo medžiaga, lemianti žmogaus odos spalvą. Kuo žmogaus oda turi daugiau melanino, tuo ji tamsesnė. Odos spalva turi įtakos vitamino D kiekiui žmogaus organizme - šviesi oda sugeria daugiau saulės spindulių, kas didina šio vitamino gamybą. Žmonės, turintys tamsesnį odos toną “natūraliai” turi didesnę apsaugą nuo saulės spindulių, tad jų organizmas 3-5 kartus sunkiau perdirba Vitaminą D, negų žmonių, kurie turi šviesią odą.
5. Kūno svoris. Atlikti tyrimai parodė, kad žmogaus kūno svoris tiesiogiai koreliuoja su vitamino D kiekiu organizme. Kuo didesnis kūno svoris, tuo mažesnis vitamino D kiekis organizme. Svarbu reguliuoti kasdieninę mitybą ir užtikrinti tinkamą fizinį aktyvumą, siekiant palaikyti optimalų kūno svorį ir vitamino D kiekį organizme, kuris turi įtakos daugumai organizmo gyvybinių funkcijų.
6. Amžius. Vyresnio amžiaus žmonių oda mažiau sintetina vitamino D dėl amžiaus atsiradusių odos regeneracijos ir struktūros pakitimų. Vyresnio amžiaus žmonėms svarbu gauti didesnį kiekį Vitamino D su maistu arba vartoti maisto papildus, mažinančius šio vitamino trūkumą.

Tiesa, gydytojai rekomenduoja saikingai mėgautis “saulės vitaminais”. Per didelis buvimas saulėje gali pakenkti Jūsų odai. Ypač atsargūs turėtų būti asmenys turintys itin šviesią odą, ypač jei jie turi daug apgamų. Šie asmenys yra didesnėje rizikos grupėje ir jie turėtų vengti ilgo buvimo kaitrioje saulėje. Šį odos tipą turintys žmonės yra linkę itin greitai įgauti raudoną įdegį, jų oda po deginimosi lupasi arba yra nusėta pūslėmis. Taip pat intensyvus ir ilgas kaitinimasis saulėje kenkia ir Jūsų odai. Vitamino D šaltinio alternatyva šviesios odos žmonėms galėtų būti maisto papildai su Vitaminu D, apie kurių vartojimą yra būtina pasitarti su šeimos gydytoju. Be to, vartojant vitamino D papildus yra rekomenduotinas jo kiekio kraujyje stebėjimas.

Daugiau sužinoti apie vitaminą D ir kurios gydymo įstaigos Lietuvoje atlieka bendrojo vitamino D tyrimą, galima informacinėje interneto svetainėje www.vitaminasd.lt arba kreipiantis į savo šeimos gydytoją. Gydytojai primena, kad itin svarbu yra atidžiai stebėti savo odą po deginimosi saulėje ar neatsirado pakitimų, kurie galėtų rodyti pirmuosius odos vėžio požymius. Jei pastebėjote pirmuosius pokyčius nedelsiant kreipkitės į savo šeimos gydytoją!

Pasidalinti tinklaraščio įrašu: